Piotr Dwojacki Piotr Dwojacki
47
BLOG

NBP - o filozofii rządu wiemy więcej

Piotr Dwojacki Piotr Dwojacki Gospodarka Obserwuj notkę 8

Nie chcę twierdzić, że Donald Tusk szykuje skok na kasę Narodowego Banku Polskiego. Nie oczekuję, że dziennikarze relacjonujący rozwój akcji znają się na rzeczy. Ale mam prawo oczekiwać takiej wiedzy od  rządu. Cóż.

W notce pt. "NBP - sprawa niezależności Banku Centralnego" (wczoraj) postawiłęm tezę, że działania Donalda Tuska są niebezpiecznie podobne do niezbyt zdrowych pomysłów ekonomicznych wicepremiera Grzegorza Kołodko z roku 2002. Zlekceważyłem równocześnie analagię do "kotwicy Leppera" z roku 2005. Niesłusznie.

Koncept rządu Donalda Tuska rozwinął dzisiaj Sławomir Nowak. Uświadomił on - nie tylko mi, że analogia do Kołodki nie do końca jest prawidłowa. I właściwsze jest powołanie się na wicepremiera Andrzeja Leppera. 

Premierowi chodzi mniej więcej o to, żeby porozwiązywać rezerwy banku w taki sposób, żeby pojawił się zysk księgowy. Zysk ten - zamiast pokrycia straty banku za 2007 - miałby posłużyć finansowaniu rządu. Przy czym słowo "finansowanie" nie do końca jest adekwatne, bowiem gotówki z takiej operacji nie będzie.  

Przedstawiona filozofia (nazwijmy ją doktryną Leppera-Tuska) polega na  ustawowej zmianie zasad prowadzenia księgowości banku w taki sposób, by:

  • zysk był na pewno, wskutek rozwiązywania i niezawiązywania rezerw,
  • zysk ten można było zaksięgować do budżetu państwa.

Sławomir Nowak jest osobą której sobie nie cenię. Ani za wiedzę, ani za wdzięk. Precyzyjniej - stosuję wobec niego zwrot Kono-Nowak - wynikający z wcześniejszych zasług. W podobny sposób pojawił się w sprawie polskich stoczni i w sprawie dywidendy PKO BP. Dziś - nie pierwszy raz - zafundował nam Sławomir Nowak filozofię łupieżcy. Jako bufor, który określa granice pazerności, aby potem zawarty został jakiś kompromis.

Sprawa, w imię kompromisu, zostanie wygładzona w opinii publicznej (a większość społeczeństwa nie zna się na bankach) i wszystko będzie w należytym porządku. To nie zmienia faktu, że Donald Tusk znów pokazuje oblicze antyliberała i chaotycznego łupieżcy. W kompletnej niezgodzie z filozofią Platformy Obywatelskiej z lat 2002-2006.

Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego Piotr Dwojacki, menedżer i ekonomista związany z Uczelnią im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Zamieszkały: Trójmiasto. Rocznik 1967. Zajmuję się strategiami organizacji (biznesowych - i nie tylko). Moja strona: www.dwojacki.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka